Pravidla

Stručná pravidla turnaje

Hraje se podle platných pravidel FIL (NLL) s několika úpravami:
– Počet hráčů k zápasu: 23 vč. brankářů, počet hráčů pro turnaj není omezen, hráč smí v turnaji nastoupit pouze za jeden tým.
– Hrací doba: základní skupiny, čtvrtfinále a zápasy o 3.–20. místo 2x 15 min., semifinále 3x 12 min. hrubého času, poslední 2 min. zápasu se stopuje čistý čas. Finále 3x 12 min. čistého času. Přestávky 2 min.
– Tresty: menší trest 1 min. se uděluje za krosček, podražení, nebezpečnou hru holí, držení atd.; větší trest 3 min. se uděluje za zvlášť nebezpečné zákroky, např. vražení na mantinel, zákroky na hlavu soupeře, bodání holí atd. Pokud tým potrestaný větším trestem obdrží dva góly, může se potrestaný hráč vrátit. Hráči sloužící trest nesmí během přestávek a oddechových časů opustit trestnou lavici.
– Současný menší/větší trest: při současném trestu stejné délky se hraje v počtu 5 na 5. Hráči se smí vrátit až po uplynutí trestu, a to až při přerušení hry.
– Trest ve hře znamená vyloučení hráče na zbytek utkání. Potrestaný hráč musí okamžitě opustit prostory hřiště a odejít do šatny. Na trestné lavici ho nahradí náhradní hráč, který odslouží celé tři minuty trestu bez ohledu na to, jestli jeho tým v oslabení obdržel 2 branky. Potrestaný hráč má automaticky stop příští zápas. Organizační výbor turnaje si vyhrazuje právo vyloučit z turnaje hráče, který byl potrestán trestem ve hře.
– V každém utkání má tým právo na jeden 30s oddechový čas.
– Zápas se hraje do rozhodnutí. Při nerozhodném výsledku na konci normální hrací doby rozhodují samostatné nájezdy – nejprve série tří, pak po jednom do rozhodnutí –, ve finále se hraje pětiminutové prodloužení systémem náhlé smrti, poté případně rozhodují samostatné nájezdy.

Výklad vybraných pravidel

– Pokud se míč vrátí z útočné poloviny na obrannou bez zásahu soupeře nebo střely na branku, útočící tým ztrácí míč.
– Limit na střelu je 30 s, limit na vyvezení míče na útočnou polovinu 10 s.
– Porušení pravidel při rozhozu: pokud se míč zachytí v lakrosce při rozhozu, získá míč do držení tým, jehož hráč se neprovinil. Pokud dojde k současnému porušení pravidel (např. předčasné vyběhnutí zpoza restraining line a zároveň chyba při rozhozu druhého týmu), je rozhodující chyba při rozhozu a míč získává tým, který se tohoto přestupku nedopustil.
– Místo střely: gól bude uznán, pokud hlava lakrosky byla v okamžiku střely na úrovni prodloužené brankové čáry nebo před ní a nedošlo k porušení pravidla o brankovišti nebo jinému přestupku předtím, než se míč dostane do branky. Hole útočníka se smí dostat do kontaktu s brankovou konstrukcí nebo do náhodného kontaktu s brankářem. Pokud bude hlava lakrosky v okamžiku střely za prodlouženou brankovou čárou, gól uznán nebude.
– Kontakt s brankářem v brankovišti: pokud se bránící hráč dostane do kontaktu s lakroskou brankáře, který má míč v držení, nahrává a přitom je v brankovišti, bude bránící hráč potrestán menším trestem za bránění ve hře. Pokud brankář přiklopí míč lakroskou mimo brankoviště, může soupeř získat míč podmetením brankářovy hole.

Hrací systém a postupový klíč

Týmy jsou podle výsledků v předchozích ročnících a podle odhadu jejich kvality rozděleny do tří výkonnostních košů pro losování základních skupin turnaje. Do každé ze sedmi tříčlenných základních skupin A–G je vylosován jeden tým z každého výkonnostního koše. Do jedné základní skupiny nesmí být vylosovány dva týmy ze stejné země.

V základních skupinách hrají týmy každý s každým. Za vítězství v normální hrací době získává tým 3 body. Při remíze získávají oba týmy po bodu, druhý bod pak dostává tým, který zvítězí na na samostatné nájezdy. 

První dva týmy ze skupiny postupují do osmifinále. O pořadí ve skupině rozhodují: 
1. počet bodů,
2. vzájemný zápas,
3. rozdíl celkového skóre,
4. vyšší celkový počet vstřelených branek,
5. los.

Do osmifinále postupují i dva týmy ze třetích míst ve skupinách (T15, T16) podle následujícího klíče:
1. počet bodů,
2. rozdíl skóre,
3. vyšší počet vstřelených branek,
4. los.

Systém nasazení týmů do play-off je ke stažení zde.

Třetí tým ze třetích míst ze třetích míst (T17) postupuje přímo do tříčlenné skupiny o celkové 17.–19. místo. Do této skupiny postupují dále vítězové zápasů T18–T21 a T19–T20. Poražení z těchto dvou zápasů se utkají o celkové 20. místo. Grafické schéma najdete zde. Ve skupině o celkové 17.–19. místo se týmy utkají každý s každým, o konečném pořadí v této skupině rozhodují:

1. počet bodů získaných v této skupině,
2. vzájemný zápas,
3. rozdíl skóre ze vzájemných zápasů,
4. vyšší počet vstřelených branek ve vzájemných zápasech,
5. rozdíl celkového skóre v této skupině,
6. vyšší celkový počet vstřelených branek v této skupině,
7. nerozhodnou-li kritéria 1–6, dělí se týmy o dosažené celkové místo.


RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2024